Co warto wiedzieć o budowie domu przy kredycie hipotecznym?

Co warto wiedzieć o budowie domu przy kredycie hipotecznym?

Planujesz budowę domu? Będziesz korzystać z pieniędzy banku? Sprawdź, co warto wiedzieć o budowie domu przy kredycie hipotecznym.

Ten artykuł nie służy jako poradnik na temat budowy domu. Sytuacja każdego Klienta jest inna, począwszy od projektu, lokalizacji, po wykonawców i wszystkie zmienne, które występują na etapie budowy.

Co warto wiedzieć o budowie domu przy kredycie hipotecznym?

W kilku punktach chcemy zwrócić Waszą uwagę na detale, które mogą ułatwić proces pozyskania finansowania z banku:

  • niezbędna dokumentacja dla banku (odpis z KW, pozwolenie na budowę, wypis i wyrys z rejestru gruntów, kopia mapy ewidencyjnej, projekt budowlany).
  • kosztorys oraz harmonogram prac na drukach bankowych (jeśli prace na budowie postępują zgodnie z dokumentacją nie mamy powodów do obaw, jeśli jest inaczej bank może wstrzymać wypłatę kolejnych transz kredytu).
  • operat szacunkowy (ważny dokument dla banku, operat przygotowuje rzeczoznawca, część banków akceptuje zewnętrzny operat przygotowany przez specjalistę),
  • transze kredytu (nie otrzymamy jednorazowo całej kwoty kredytu, bank oczekuje rozliczenia każdego etapu prac w danym okresie.
  • otrzymujemy kolejną transzę. Warto pamiętać, że banki naliczają dodatkową opłatę za rozliczenie transz, ok. 300 zł. Cała budowa powinna zająć maksymalnie 24 miesiące).
  • karencja (okres, w którym spłacamy jedynie odsetki od uruchomionych transz kredytu. Zamykając budowę – rozpoczynamy spłatę rat kapitałowo-odsetkowych).
  • ubezpieczenie nieruchomości w czasie budowy domu – po zakończeniu budowy z cesją na rzecz banku.

Już dziś możesz rozpocząć przygodę z budową wymarzonego domu – umów się z nami na spotkanie w sprawie kredytu hipotecznego!