Jaki kredyt dla firmy ? [ podział ]

Jaki kredyt dla firmy ? [ podział ]

Jesteś przedsiębiorcą, planujesz nowe inwestycje w swojej firmie, wdrażasz nowe technologie, a może poszukujesz finansowania na bieżącą działalność. W każdym z wymienionych przykładów potrzebny jest kapitał – pieniądz na rozwój, pieniądz na zachowanie „płynności”.

Jak firmy sobie radzą? Mamy dwa źródła finansowania, wewnętrzne oraz zewnętrzne. Większą uwagę skupimy na zewnętrznych źródłach finansowania. Aby w tym „sklepie” pełnym możliwości nie zwariować [rozumiemy przez ostatnie zdanie szeroką ofertę instytucji]. 

Kapitał własny przedsiębiorstwa jest najtańszym oraz najlepszym rozwiązaniem. Nie ponosisz dodatkowych kosztów, prowizji, nie płacisz odsetek. Ostatnio słyszeliśmy – tu cytat: „nie posiadasz zobowiązań, jesteś wolnym człowiekiem”. Ciekawe prawda? Nie posiadając kapitału własnego, poszukujesz możliwości na rynku, odwiedzasz swój bank i pojawia się szeroka oferta:

▪️kredyty obrotowe | odnawialne

▪️kredyty inwestycyjne [maszyny, nowe hale, zmiany technologiczne]

▪️kredyt zabezpieczony hipoteką

▪️leasing zwrotny 

▪️faktoring

Co wybrać? Jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Myśląc o zewnętrznym finansowaniu, musisz wiedzieć, jakie masz potrzeby i cele – co chcesz osiągnąć. Potrzebujesz pieniędzy na „chwilę” czy myślisz o długoterminowej inwestycji. 

▫️Kredyt obrotowy | odnawialny – wykorzystywany do zaspakajania bieżących potrzeb przedsiębiorstwa. Nieoczekiwane koszty, zakupy, płatności np. ZUS i inne nagłe sytuacje związane z bieżącą działalnością gospodarczą [okres kredytowania 12 miesięcy – do 36 miesięcy, zależy od banku, indywidualnej oceny przedsiębiorstwa]. Otrzymujesz możliwość zadłużania się do określonego przez bank poziomu – limitu. 

▫️Kredyt inwestycyjny | to dłuższa perspektywa. Planujesz nowe przedsięwzięcia? Modernizacja, powiększenie wartości majątku trwałego, zakup, rozbudowa? Finansowanie nawet na okres dziesięciu lat. Znając potrzeby przedsiębiorcy; finansowanie w formie transz, wypłaty jednorazowej. Zgodna i poprzedzona analizą finansową, biznesplanem.

▫️Kredyt zabezpieczony hipoteką | aby myśleć o tej formie finansowania musisz dysponować nieruchomością komercyjną lub osobistą. Finansowanie można wykorzystać na wiele sposobów; bieżąca działalność, zakup – budowa obiektów, spłata zobowiązań, refinansowanie wydatków poniesionych w okresie ostatnich 12 miesięcy. Charakteryzuje tę formę długi okres spłaty – nawet dwadzieścia lat. 

▫️Leasing zwrotny | posiadasz środki trwałe w przedsiębiorstwie? Myśląc o tej formie finansowania, sprzedajesz np. maszynę do firmy leasingowej. Celem transakcji jest pozyskanie [odmrożenie pieniędzy] przez przedsiębiorcę. Następuje zmiana własności, a Ty użytkujesz dalej wspomnianą maszynę i płacisz miesięczne raty leasingowe. 

▫️Faktoring | zamieniasz swoje faktury nieprzeterminowane na pieniądz. Inaczej firma faktoringowa wykupie od Ciebie [przedsiębiorstwa] należności z tytułu sprzedaży towarów lub usług. Oczywiście współpracę poprzedza analiza Twojej firmy, kontrahentów z którymi współpracujesz. Ty masz pozyskać pieniądze, firma finansująca chce zarobić – bez zbędnych dodatkowych kosztów. 

Czy coś zmieniło na rynku? 

Tak, stopy procentowe, a za stopami zmieniło się podejście do udzielania finansowania. Zdolność kredytowa wnioskującego. Jeśli obserwujesz rynek np. pojazdów używanych, które możesz w ramach cesji przejąć do użytkowania, widać jak wiele firm nie otrzymuje zgody na cesję leasingu [słabe wyniki finansowe]. Dostęp do finansowania poprzedzone jest analizą, wpływ ma również branża, którą przedsiębiorca reprezentuje – bywają branże z ograniczeniami [podwyższone ryzyko], taki Klient może nie otrzymać finansowania. Jeśli w dniu wczorajszym uruchomiłeś swoją pierwsza firmę – to również duże ograniczenie do bankowego kapitału. 

Zmienił się również koszt obsługi długu, w wolnej chwili zweryfikuj WIBOR 1M | 3M | 6M, posiadając wysokie zobowiązania, odsetki są zdecydowanie wyższe. Dotyczy to wszystkich rozwiązań opartych o zmienną stopę procentową. Dług jednych motywuje do działania, drugich paraliżuje znasz siebie, swoje możliwości. Koniecznie trzeba dopasować rozwiązanie do swoich / przedsiębiorstwa potrzeb. 

Planujesz inwestycje w swojej firmie – skontaktuj się z nami!