Na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy ubezpieczenia ? Bez względu na rodzaj.

Na co zwrócić uwagę przed zawarciem umowy ubezpieczenia ? Bez względu na rodzaj.

Co jest ważne w ubezpieczeniach? Stawiasz na cenę czy na zakres ochrony ubezpieczeniowej? Traktujesz ubezpieczenie jak przymus czy świadomą umowę, która zabezpiecza Ciebie oraz Twoje interesy? Dzisiejszy wpis, to obiektywna lista. Lista pytań, które warto zweryfikować przed realizacją ochrony ubezpieczeniowej. 

Na co zwrócić uwagę? Poniżej podpowiadamy:

🔹Dopasowanie ochrony do swoich potrzeb. Jakie ryzyka chcesz wytransferować na ubezpieczyciela? Co ma posiadać Twoje ubezpieczenie? Warto zadać sobie pytanie – Czego oczekuję od ochrony ubezpieczeniowej.

🔹Weryfikujesz oferty na rynku? Są grupy produktów, które łatwo jest sprawdzić [np. liczne porównywarki komunikacyjne], ale myśląc o odpowiedzialności cywilnej w firmie lub OC Zawodowym jest trochę inaczej. Nawiązując do tego drugiego mamy ustawowy poziom ochrony, ale można rozszerzyć ochronę o dodatkowe klauzule np. OC najemcy, personelu. Prowadzisz działalność w krajach Unii Europejskiej – pomyśl o rozszerzeniu zakresu ochrony, ponieważ podstawowy zakres, to najczęściej Polska. Zmiana – podniesienie sumy ubezpieczenia od tych podstawowych – ustawowych. To tylko przykłady, Ty masz pełną wiedzę na temat swojej firmy. 

🔹 Wyłączenia odpowiedzialności. Każde ubezpieczenie posiada w OWU – ogólnych warunkach ubezpieczenia cały dział poświęcony wyłączeniom. Warto zaczynać weryfikację od wyłączeń odpowiedzialności. Zakres ochrony, sumy ubezpieczenia, klauzule dodatkowe są ważne, wyłączenia odpowiedzialności również. Kolejne pytanie: czy wyłączenie nie eliminuje Twojego rozwiązania. Nie wszystkie rodzaje ubezpieczeń pozwalają na indywidualne negocjacje, aby zmieniać – ograniczać lub eliminować wybrane wyłączenia odpowiedzialności. 

🔹OWU – ogólne warunki ubezpieczenia | Zastanawiasz się dlaczego otrzymujesz ogólne warunki od swojego partnera ubezpieczeniowego? Wymóg ustawowy nakłada na ubezpieczycieli przekazywanie OWU przed zawarciem ochrony. W ofercie ubezpieczenia masz wskazany zakres ochrony, czas trwania wraz z dodatkowymi klauzulami. OWU posiada wszelkie definicje, co kryje się pod ubezpieczanymi pojęciami (np. definicja realizowanej klauzuli nr 9) oraz wspomniane wcześniej wyłączenia | ograniczenia. Polisa wraz z OWU to komplet – jedno bez drugiego nie istnieje. 

🔹Dodatkowe oświadczenia | jesteś na ostatnim kroku – oświadczenia i zgody. W dzisiejszym świecie lista zgód potrafi być długa [kontakt sms, e-mail], marketing przed zawarciem – w trakcie i po zawarciu ochrony. Zgoda na zautomatyzowane procesy, zgody dla grupy firm i inne. Jednym zdaniem, z częścią zgód żyje się całkiem dobrze i sprawnie, np. możliwość przypomnienia o wpłacie za ochronę lub ponowny kontakt w celu wznowienia. Rekomendujemy zapoznać się i nie szastać na prawo i lewo zgodami.

Masz dodatkowe pytania lub potrzeby? Pytanie do Ciebie. 

Uważamy, że nie ma głupich pytań. Lepiej zadać dwa dodatkowe pytania i lepiej poznać rozwiązanie, niż domyślać się – co autor ma na myśli. Czasem proces zawarcia się wydłużą, ale to niewielki koszt, patrząc globalnie na zakres ochrony – odpowiedzialności ubezpieczeniowej. Spotykamy się z sytuacjami, gdzie Klient ma bardzo pozytywną opinię o swoim rozwiązaniu i zakresie odpowiedzialności, lecz umowa [polisa] tego nie wyraża. Przykład: inne PKD niż wykonuje Klient, brak klauzul o których mówi Klient, wysokie franszyzy redukcyjne – aby obniżyć cenę. Chcesz o tym wiedzieć? Naszym zdaniem niezbędne w prowadzeniu firmy.

Dlaczego nazywamy siebie i innych z branży „Partnerem Ubezpieczeniowym”. Uważamy, że budujemy relację między naszą firmą, a Klientem. Nam zależy na dostarczaniu rozwiązań jakościowo dobrych, a Ty zabezpieczasz swoje interesy [w pewien sposób rozwiązujesz swój problem]. Następnie wracasz i pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami. To nie jest tylko jednorazowy proces – tylko tak można budować trwałe relacje biznesowe. 

Sprawdź naszą ofertę ubezpieczenia dla firm !