27 cze Oprocentowanie kredytu hipotecznego – stałe czy zmienne?
Nieruchomości w budowie, a Klienci szukają finansowania oraz odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Jakie oprocentowanie w kredycie hipotecznym? Stałe czy zmienne?
Stałe czy zmienne?
Podejmując decyzję o zakupie nieruchomości, przychodzi taki moment, kiedy trzeba się zmierzyć z powyższym pytaniem. Klienci weryfikują wysokość kosztów zobowiązania, wysokość raty w oprocentowaniu stałym oraz zmiennym, jak również koszty całkowite.
Nie istnieje prawidłowa odpowiedź na to pytanie, to Ty musisz ostatecznie zdecydować. Warto przemyśleć, odnieść do sytuacji osobistej/rodzinnej, zestawiać przy za i przeciw.
Przedstawiamy kilka pytań, które mogą ułatwić podjęcie decyzji:
- czy akceptujesz ryzyko, czy jesteś konserwatywny?
- czy jesteś gotowy płacić więcej za „bezpieczeństwo” 5-cio letnie?
- czy masz oszczędności na ewentualna nadpłatę kredytu hipotecznego, zmianę raty kredytu?
- czy planujesz w najbliższych miesiącach, latach jakieś większe zakupy (np. samochód)? Pytanie ma wpływ na poziom kosztów gospodarstwa domowego.
- czy rata kredytowa jest znaczącym obciążeniem Twojego budżetu domowego?
- czy Twój zawód/stanowisko pozwala na zwiększenie dochodów?
- czy interesujesz się rynkiem finansowym?
W wielkim skrócie. Mamy na rynku dwie oferty: oprocentowanie zmienne oraz stałe (stałe na okres pięciu lat, po tym okresie nowa propozycja pięcioletnia). Klient widzi różnicę w racie między stałym a zmiennym (która może wynosić nawet kilkaset złotych).
Przykład: różnica 200 zł miesięcznie, co daje 2400 zł rocznie. Wow… to sporo dla budżetu domowego. W tym momencie czas wyłączyć emocje i na chłodno przemyśleć wszelkie za i przeciw.
Co zrobić? Płacić więcej za bezpieczeństwo czy mniej i ponosić „ryzyko”? Mamy nadzieję, że powyższe pytania będą przydatne, a decyzje trafne. Jeżeli mimo tego potrzebujesz spotkać się z doradcą kredytowym – zapraszamy do kontaktu!