Oprocentowanie zmienne – ryzyko

Oprocentowanie zmienne - ryzyko

Oprocentowanie zmienne – ryzyko

Wielu kredytobiorców nie zdaje sobie sprawy, jakie ryzyko wiąże się z kredytem o zmiennym oprocentowaniu. Ten typ kredytu uzależniony od aktualnej stopy procentowej, której wzrost będzie równoznaczny ze wzrostem raty kredytowej. Sprawdźmy na przykładzie, jak może zmienić się rata kredytu wraz ze wzrostem oprocentowania i jakie kryje się za tym ryzyko.

Oprocentowanie zmienne

Oprocentowanie zmienne jest zależne od zmieniających się stóp procentowych. Zmienna stopa procentowa jest oznaczana jako WIBOR. Jest to wskaźnik referencyjny, na podstawie którego obliczana jest rata kredytu.

Oprocentowanie zmienne jest związane ze stawkami WIBOR 3M i WIBOR 6M, czyli parametrów zmieniających indywidualną ratę kredytu odpowiednio co 3 miesiące lub co 6 miesięcy.

Jak może wzrosnąć rata przy zmiennym oprocentowaniu?

Przykładowo, jeżeli posiadasz kredyt hipoteczny zaciągnięty na 600 000 zł, a Twoja aktualna rata wynosi ok. 2300 zł, to w sytuacji gdy stawka WIBOR wzrośnie o 3%, wówczas Twoja rata wyniesie 3200 zł, co oznacza wzrost o 900 zł. Natomiast wzrost stawki o 5% oznaczałby ratę kredytu równą 4000 zł. 

Kredytobiorca decydujący się na taki kredyt musi liczyć się z tym, że przy wzroście stopy procentowej o 5%, jego miesięczna rata wzrośnie prawie dwukrotnie.

Czy warto podejmować ryzyko i zaciągać kredyt ze zmiennym oprocentowaniem? Decyzję musisz oprzeć na własnych możliwościach finansowych. Skontaktuj się z nami, a my podpowiemy Ci, jak można się zabezpieczyć przed wzrostem rat kredytowych!