Leasing | Planujesz inwestycje w swojej firmie? Co musisz wiedzieć?

Leasing | Planujesz inwestycje w swojej firmie? Co musisz wiedzieć?

Park maszynowy | hale magazynowe i wiele innych inwestycji zrealizujesz produktem leasingowym. Najpewniej myśląc o nowej maszynie (np. produkcyjna), masz plan. Wiesz gdzie będzie realizowana inwestycja, miejsce zostało przygotowane, znasz koszty i prawdopodobne zyski z nowej inwestycji.

Jakie mamy możliwości | Leasing:

▪️refinansowanie już poniesionych kosztów, zakupionych maszyn (zakupiłeś, zakończyłeś inwestycje) – firma leasingowa odkupuje od Ciebie maszyny (leasing zwrotny)

▪️finansowanie na zakup, w trakcie inwestycji (jeśli planujesz opisane działania, warto na początku drogi komunikować z firmą leasingową. Ustalić przedmiot leasingu, zakres realizacji – co jest po Twojej stronie (jakie koszta), co będzie sfinansowane przez leasing, jak działa dostawca (terminy). Jeśli planujesz dużą inwestycję, realizacja będzie w transzach. Wszystko ma znaczenie, każda inwestycja jest inna / indywidualna. Weryfikacja kroków.

▪️potrzebujesz więcej miejsca? np. nowa hala | co musisz wiedzieć/sprawdzić: prawo do dysponowania gruntem (własność, dzierżawa, inne?, jakie są ustalenia), umowa z wykonawcą (jakie są warunki gwarancji na przedmiot, serwis, zgody na realizację-budowę, prognozy finansowe). Wszystkie składowe mają znaczenie. Oferta i wymagania firm leasingowych ulegają zmianie, warto zweryfikować. 

▪️dwa typy leasingu: operacyjny i finansowy. W operacyjnym raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodu, ograniczenia są dla pojazdów osobowych (limitowany do 150k i 250k  pojazdy elektryczne). Ale warto weryfikować umowy z firmą księgową (aby dobrze „księgować”) | finansowy – jako koszt traktowana jest część odsetkowa raty plus amortyzacja (środki trwałe)

▪️leasing to umowa trójstronna Ty-firma leasingowa-dostawca | jeśli nie potrzebujesz już zakupionej maszyny (warto pomyśleć o przekazaniu umowy leasingowej cesją – do innej firmy. Nowy zainteresowany będzie zweryfikowany przed cesją oraz przekazaniem do użytkowania maszyny.

▪️ubezpieczenie przedmiotu leasingu – w całym okresie trwania umowy

Potrzebujesz zweryfikować oferty leasingowe? Skontaktuj się z nami.