Kiedy nie potrzebujesz ochrony ubezpieczeniowej? 

Kiedy nie potrzebujesz ochrony ubezpieczeniowej? 

W dzisiejszym wpisie na blogu przewrotnie o ubezpieczeniach – skoro każdego dnia prowadzimy rozmowy | przedstawiamy kalkulacje – oferty | czas na małą zabawę. Kto może sobie pozwolić na brak ochrony ubezpieczeniowej? 

Ochrona ubezpieczeniowa jest ważna, gdy istnieje ryzyko finansowe, które możesz nie być w stanie samodzielnie pokryć w razie wystąpienia szkody – to jest główna idea ochrony ubezpieczeniowej. Zabezpieczenie Twoich interesów na wypadek zdarzeń, których nie zabezpieczysz samodzielnie lub nie chcesz ich pokrywać z własnych pieniędzy – tracić swoich oszczędności. Jednak w niektórych przypadkach, ochrona ubezpieczeniowa może być mniej istotna lub nawet niepotrzebna.

Przykłady takich sytuacji, kiedy nie potrzebujesz dodatkowej ochrony [nasz punkt widzenia]:

▪️ posiadanie wystarczającej kwoty oszczędności na wypadek niespodziewanych zdarzeń, takich jak choroba, wypadek czy zniszczenie mienia osobie trzeciej.  Nie tylko osoba fizyczna może zniszczyć mienie innej osobie, również firmy w trakcie swoich prac – usług np. zalanie maszyny w wyniku wadliwego montażu instalacji [typowa szkoda z OC wykonywanej działalności].

▪️ posiadanie niewielkiego majątku, który nie stanowi znaczącej wartości finansowej – a straty w wyniku szkody nie są dotkliwe finansowo.

▪️ korzystanie z usług ubezpieczyciela, którego składki są zbyt wysokie w stosunku do ryzyka wystąpienia szkody lub ubezpieczanego majątku [możliwość poszukiwania propozycji ochrony u konkurencji lub całkowite zaniechanie działań]

▪️ nie posiadanie wartościowych przedmiotów, które mogą zostać skradzione lub zniszczone, takich jak sprzęt elektroniczny, samochód, przedmioty wartościowe, dzieła sztuki.

▪️ nie prowadzić działalności gospodarczej | jako ciekawostka są specjalizacje, które ustawa reguluje i wymusza  posiadanie obowiązkowego ubezpieczenia [np. OC Zawodowe] – a ten fakt eliminuje dzisiejszą zabawę – jak pamiętasz szukamy opcji na brak potrzeby posiadania ochrony ubezpieczeniowej. 

▪️ posiadasz czworonoga [nie mamy na myśli rasy niebezpiecznej]. Twój kochany pies również może wyrządzić jakąś szkodę np. uciekając z Twojej posesji; wbiegając na drogę. Jeśli nie chcesz się ubezpieczać, najlepiej wyeliminować dodatkowe ryzyka.

▪️ samochód na własność? Wykluczone. Jesteś zobowiązany do posiadania OC komunikacyjnego. Brak ubezpieczenia – konsekwencje finansowe, nie wspominając o zdarzeniu drogowym i odpowiedzialności z tego tytułu. Brak samochodu, brak konieczności zakupu polisy ubezpieczeniowej. 

▪️ lubisz wycieczki, chcesz wybrać się na inny kontynent? Co w momencie pogorszenia Twojego stanu zdrowia? Jeśli nie posiadasz odpowiedniej ochrony ubezpieczeniowej, jesteś zmuszony na konsultacje prywatne [pokryć wszelkie koszty z własnej kieszeni]. Musisz być przygotowany na tego typu sytuacje, jeśli nie chcesz się ubezpieczyć na wyjazd.  

▪️ w dzisiejszym wpisie omawiamy lekkie przypadki, nie poruszaliśmy trudniejszych tematów jak dziedziczenie, spadek, śmierć – gdzie może pojawić się konieczność spłaty innych spadkobierców – celem zachowania np. nieruchomości czy udziałów w przedsiębiorstwie. W pewnych sytuacjach Klienci również zwracają się po ochronę ubezpieczeniową [polisy na życie] – celem zabezpieczenia bliskich. Nie posiadając odpowiedniego ubezpieczenia, również jesteś zmuszony do posiadania sporych oszczędności, celem zabezpieczenia roszczeń.

Warto jednak pamiętać, że każda sytuacja jest inna, możesz mieć zupełnie inne spojrzenie na otaczający Ciebie świat. Dlatego też warto przemyśleć swoją sytuację finansową i rozważyć korzyści, jakie może przynieść ubezpieczenie, nawet jeśli ryzyko wystąpienia szkody wydaje się niewielkie z perspektywy dnia dzisiejszego. Z naszej perspektywy [obserwatora rynku] – moment szkody wzbudza w Klientach zainteresowanie tematem ubezpieczeniowym. 

A jakie jest Twoje zdanie? Jesteś za ochroną ubezpieczeniową? Masz pytania, zapraszamy do kontaktu MJ Pawlak – Ubezpieczenia | Kredyty | Finanse.